/ VALTICKÁ / Školní zápisník - Valtická / POKOS - Obrana se týká všech (12.11.2019)

POKOS - Obrana se týká všech (12.11.2019)

PROJEKT – OBRANA SE TÝKÁ VŠECH aneb jak ochránit sebe, své blízké i majetek v případě vzniku mimořádné události nebo jiných bezpečnostních rizik

Tento Ministerstvem obrany dotovaný projekt se na naší škole ZŠ Mikulov, Valtická 3 uskutečnil 12.11. 2019. Realizátorem projektu je Presafe z.s., která naší škole projekt nabídla. Projekt se týkal žáků osmých a devátých tříd, protože kromě přednášek bylo součástí vytvořit referát, poster nebo prezentaci na téma: Hrdina může být kdokoli, kdo je ve správný čas na správném místě a ví, co má dělat.

K nám do školy přijeli 4 lektoři a ve 4 třídách se koordinovaně střídali. Žáci měli možnost vyslechnout přednášky na téma systém v armádě ČR a našich obranných složkách a také mnoho zajímavého o ochranných složkách – policii, záchranné službě apod. Přednáška také obsahovala informace, které se týkaly POKOSu – Příprava Občanů K Obraně Státu. V tomto bloku se žáci nejvíce dozvěděli o Armádě ČR a možnosti, jak se stát vojákem z povolání. Také se žáci dozvěděli o tom, jak je v České republice bezpečno a kolik členů naše armáda má.

V druhé části prezentací lektoři žáky velmi motivovali a to především proto, aby se zamýšleli nad tím, co je to hrdinství, co znamená demokracie, obětování vlastního života a překonání strachu. Ve třídách se opakovaly nejčastěji referáty na téma: Cena Michala Velíška, Jan Palach, skupina parašutistů, kteří organizovali atentát na Heydricha, ale i zdravotní sestřičky, hasiči a policisté, kteří nastavují téměř denně svoje životy. Nejednou zaznělo o Miladě Horákové, která byla popravena během zinscenovaného procesu komunistického režimu.

Projekt se nám velmi líbil a možná se některým žákům díky tomu podaří v budoucnu zachránit život nebo alespoň pomoci někomu ze svých spoluobčanů.

Zpracovala Mgr. Krista Halamičková

Co se zajímavého děje na škole.

Tip: sledujte také kalendář!

Po Ót St Thu So Ne