/ VALTICKÁ / Školní zápisník - Valtická / Exkurze Gumotex a Racio (21.2.2019)

Exkurze Gumotex a Racio (21.2.2019)

Dne 21.2 2019 navštívili žáci 8. tříd ZŠ Mikulov, Valtická firmu Gumotex v Břeclavi. Firma Gumotex vyrábí své produkty od roku 1950 a zaměřuje se na zpracování plastů a výrobků z gumy. Vyrábí nafukovací čluny a rafty, ale také speciální produkty pro záchranné systémy v krizových situacích – např. nafukovací stany, protipovodňové zábrany, dekontaminační sprchy, automobilové doplňky a sluneční clony. Ve firmě jsme viděli, jak se vyrábějí automobilové doplňky, zejména zmiňované sluneční clony a automobilové sedačky. Sledovat výrobu bylo pro nás velmi poučné a zajímavé. Po krátké přestávce jsme se přesunuli do firmy Racio.

Racio patří mezi největší výrobce pufovaných výrobků v Evropě a mezi nejznámější české značky zdravé výživy. Základní výrobní technologií využívanou pro zpracování většiny cereálních výrobků jak slaných, tak sladkých, je pufování. Ze zvlhčené pšenice a rýže dochází vlivem vysoké teploty a tlaku k nabobtnání zrn, odpaření vlhkosti a vytvarování chlebíčků.

Firma své výrobky s úspěchem vyváží na zahraniční trhy do celého světa. Export už tvoří více než polovinu obratu. Napomáhá tomu především rostoucí trh zdravé výživy a zájem spotřebitelů o zdravý životní styl. Práce na výrobním pásu a zejména v potravinářském průmyslu je náročná na hygienu i na práci zaměstnanců. Pro nás to byla nová zkušenost. Rádi bychom navštívili v rámci přípravy na volbu povolání další zajímavé firmy v našem regionu.

D. Noga, J. Jablonický, M. Popelář, P. Tichý (žáci 8. B)

8.AB- exkurze- Břeclav- Gumotex (1)
8.AB- exkurze- Břeclav- Gumotex (6)
8.AB- exkurze- Břeclav- Gumotex (3)