/ VALTICKÁ / Školní zápisník - Valtická

Základní škola Mikulov, Valtická 3 uspořádala ve středu 3. dubna 2019 další ročník oblastního kola recitační soutěže. I tento rok se do soutěže zapojili nejlepší recitátoři a recitátorky ze základních škol v Dolních Věstonicích, Dolních Dunajovicích, Březí, Valticích, Ivani, ale i z místního gymnázia a ZŠ Valtická a ZŠ Hraničářů. Celkem se zúčastnilo 68 recitátorek a recitátorů, což je rekordní počet. Hlavní pořadatelkou soutěže byla paní učitelka Mgr. Lenka Buchtová. Za bezvadnou organizaci soutěže jí tímto děkujeme.

Všichni zúčastnění předvedli výborné výkony. Velkou motivací všem byl postup do krajského kola v Brně. Tam budou mít recitátoři možnost porovnat své výstupy s konkurencí z celého našeho kraje. Porota vybírala ty nejlepší a neměla to vůbec jednoduché. Letos v porotě opět zasedli Jaromír Crhan, Věra Subotová a Jindřiška Kudrnová.

Chtěli bychom touto cestou poděkovat Gymnáziu a SOŠ Mikulov za sladké větrníky, které zhotovila cukrářská dílna. Děkujeme i Městskému úřadu Mikulov za zapůjčení velmi pěkného prostoru k pořádání soutěže- kinoklubu.

Na uspořádání celé akce se finančně podílelo také SRPDŠ při Základní škole Mikulov, Valtická 3, příspěvková organizace.

Gratulujeme všem vítězům k postupu do krajského kola a vážíme si výkonů všech recitátorek a recitátorů a přejeme jim hodně úspěchů v dalších soutěžních kláních. Náš dík patří také vyučujícím, které své svěřence na oblastní kolo recitační soutěže pečlivě připravili.

P1190241
P1190281
P1190312

Výsledky soutěže:

I.kategorie (1.třída)

1.místo: Elen Plvanová- postup do krajského kola (ZŠ Mikulov, Valtická)

2.místo: Soňa Bravencová- postup do krajského kola (ZŠ Mikulov, Hraničářů)

3.místo: Nicolas Šída (ZŠ Mikulov, Hraničářů)

II.kategorie (2. a 3.třída)

1.místo: Taťána Růžičková - postup do krajského kola (ZŠ Mikulov, Hraničářů)

2.místo: Sofie Ševčíková- postup do krajského kola (ZŠ Dolní Věstonice)

3.místo: Sára Kosíková (ZŠ Mikulov, Valtická)

III.kategorie (4. a 5.třída)

1.místo: Nikola Potomová- postup do krajského kola (ZŠ Dolní Věstonice)

2. místo: Kateřina Bučková- postup do krajského kola (ZŠ Ivaň)

3.místo: Nela Burešová (ZŠ Ivaň)

IV. kategorie (6. a 7.třída)

1.místo: Miroslav Novák- postup do krajského kola (ZŠ Mikulov, Valtická)

2.místo: Prokop Zaoral- postup do krajského kola (ZŠ Mikulov, Hraničářů)

3.místo: Adéla Wernerová (ZŠ Drnholec), Kristian Pavlinec (ZŠ Mikulov, Valtická)

V. kategorie (8. a 9.třída)

1.místo: Eliška Bálintová- postup do krajského kola (ZŠ Mikulov, Valtická)

2.místo: Lucie Šubová- postup do krajského kola (ZŠ Mikulov, Valtická)

3.místo: Karin Konešová (Gymnázium Mikulov)

CENA DIVÁKA:

Karin Konešová

V kategorii autorská báseň byli oceněni-

Zuzana Jančová (1. třída)- ZŠ Dolní Věstonice

Nela Goišová (5. třída)- ZŠ Mikulov, Valtická

Martin Popelář (8.-třída)- ZŠ Mikulov, Valtická

Sára Machálková (9. třída)- ZŠ Březí

Jindřiška Kudrnová

Ve středu 27. 3. se někteří žáci 2. stupně účastnili školního kola recitační soutěže. Sešli jsme se společně v VIII.A. Paní učitelka Goišová nás příjemně uvedla do následujících dvou hodin, které jsme strávili pěknými přednesy. V porotě zasedla také paní zástupkyně J. Kudrnová a paní učitelka V. Hrůzová. Začali jsme 4. kategorií, tedy žáky 6. a 7. ročníků. Výkony byly povedené, ale tréma byla lehce znát. První místo obsadil Kristian Pavlinec z VI.A, postoupil do oblastního kola, toho se zúčastní rovněž Miroslav Novák ze VII.B, který se umístil na 2. místě. Na krásném 3. místě skončila Karolína Divišová z VI.A. Následně pokračovala 5. kategorie složená z 8. a 9. ročníků. Zde se objevil pestrý výběr textů, ať poetických, tak i prozaických. Nejúspěšnější byla Eliška Bálintová z IX.B s prózou, 2. místo získal Šimon Svoják z VIII.B s textem J. K. Rowlingové, 3. místo pak Lucie Šubová z VIII.A s volným veršem. Za naši školu budou dále bojovat Sára Nováková z VIII.A a Leona Báťová z VIII.B. Všichni se moc těšíme na další pěkné výkony a jsme zvědaví, jak vše dopadne v oblastním kole. Hodně štěstí!

Sára Nováková, Lucie Šubová, žákyně VIII.A, ZŠ Mikulov, Valtická 3

foto-recitační soutěž (1)
foto-recitační soutěž (2)

ZIMNÍ ŠKOLA V PŘÍRODĚ

Na konci února jsme vyjeli my, žáci 2. – 5. třídy ZŠ Valtická Mikulov, na lyžařský výcvik do Špindlerova Mlýna. Ubytování a stravu nám poskytla horská chata Sedmidolí.

Na začátku někteří z nás stáli na lyžích poprvé, ale svou pílí jsme na konci výcviku lyžovali všichni. V úterý v rámci odpočinkového dne jsme si vyšli do centra Špindlerova Mlýna, kde byl pro všechny rozchod. Po něm jsme se vydali do aqualandu, který jsme si všichni užili.

Zpestření večerů na naší chatě nám zajistila soutěž v malování a programy pokojů. Poslední den pobytu nás čekal závěrečný slalom, po obědě karneval a večer diskotéka. Počasí nám celý týden přálo a myslím, že jsme si všichni užili lyžování a zimní radovánky. Bylo to super! Už se těšíme na příští rok.

David Šída, žák 5. B třídy ZŠ Valtická

Hory 2019

V neděli 10. 3. se žáci 2. stupně Základní školy Mikulov, Valtická 3 vydali na lyžařský kurz do Janských Lázní. Sraz účastníků proběhl v 9 hodin před budovou školy, poté jsme odjeli směr „zimní radovánky“. Odpoledne kolem 14. hodiny jsme byli na místě na chatě Idyla. Ubytovali jsme se a po vybalení věcí jsme vyrazili na procházku, která nám umožnila lépe poznat Janské Lázně. Následující den nás učitelé rozdělili do skupin podle úrovně jízdy na lyžích či snowboardech. Každý den jsme sjížděli svah zhruba pět hodin s přestávkou na oběd a poledním odpočinkem. Ve středu jsme jeli na výlet do nedaleké horské vesnice Pece pod Sněžkou. Jedna ze skupin jela skibusem, druhá na lyžích a snowboardech z Janských Lázní přes kopec. Čtvrtek byl běžný den jako každý jiný, ale večer pro nás vyučující připravili překvapení, a to diskotéku v nedaleké restauraci. I v pátek jsme se pobavili na diskotéce, ale to už u nás na chatě. V sobotu jsme se už pomalu vraceli do Mikulova, kam jsme dorazili v odpoledních hodinách. Hory jsme si všichni užili, nikdo se nevrátil zraněný. Všichni jsme se shodli na tom, že bychom na horách klidně ještě nějaký čas zůstali. Děkujeme mockrát paní učitelce Halamičkové za zprostředkování lyžařského výcviku i všem vyučujícím, kteří se o nás starali. Příští rok zase!

 

K. a V. Štyksovy, S. Vočková, K. Hudcová a K. Vlková, žákyně 8.A

foto- lyžařský výcvik (1)
foto- lyžařský výcvik (2)
foto- lyžařský výcvik (3)

Exkurze do Osvětimi

Ve středu 6. 3. 2019 jsme se vydali dvoupatrovým autobusem do Osvětimi. S lehkými obavami, ale v každém případě s velkým očekáváním jsme se vydali na exkurzi, o které jsme si už dlouho předem vyprávěli.

Cestou jsme si udělali několikrát přestávku, po čtyřech hodinách jsme dorazili na místo. Prošli jsme kontrolou a dostali sluchátka, díky nimž jsme měli spojení s průvodci. Ve dvou skupinách jsme procházeli koncentračním táborem, jeho budovami i vstupní branou s nápisem „Arbeit macht frei.“ Viděli jsme různé věci, které si s sebou lidé do KT přiváželi a které na místě zanechali i po své smrti. S husí kůží jsme poslouchali o smutných příbězích a sledovali, jak asi vypadal „život“ na tomto místě. Navštívili jsme i plynovou komoru, ve které lidé hrozným způsobem umírali.

Následně jsme se přemístili do druhé části tábora. Zde jsme viděli např. koleje, po kterých přijížděli lidé, jež rozdělovali na práci, či na smrt. Dále také stáje i věž, z níž jsme měli celý tábor jako na dlani.

Po této exkurzi jsme se vydali domů. S nejrůznějšími pocity jsme se loučili a přemítali v hlavě, co všechno se v historii mohlo udát. Kéž už nás nic podobného nepotká!

Děkujeme všem vyučujícím, kteří nás doprovodili, a paní učitelce Beátě Fabičovičové za organizaci celé exkurze.

Eva Korandová, Barbora Blahová, Blanka Vybíralová, žákyně VIII.B Základní školy Mikulov, Valtická 3

IMG_20190306_160050
IMG_20190306_143231
IMG_20190306_142626

POKOS – prezentační program Příprava Občanů K Obraně Státu Armády České republiky

27.2.2019 se konal na naší škole pro žáky 2. stupně prezentační program Armády České republiky POKOS - Příprava občanů k obraně státu. Program byl připraven pro žáky 6. AB a 7.AB a byl rozdělen do 2 bloků. 1. blok: - základní informace o AČR a o jejích činnostech - zkušenosti AČR v zahraničních misích

2. blok: - zdravotnická příprava - chemická ochrana

Z vojenské základny ve Vyškově přijelo 11 vojáků a jako názornou pomůcku přivezli kromě všech ochranných, záchranářských pomůcek a zbraní také vojenskou sanitku, kterou si mohli žáci prohlédnout na dvoře. Program probíhal ve třídách, kde se žáci rozdělili do 4 skupin, aby se postupně na všech stanovištích vystřídali. Největším překvapením celé akce byla účast České televize, která si naši školu vybrala do živého vysílání Dobrého rána, kde cca 10 minutovým vstupem představila tento program veřejnosti. Záznam z vysílání najdete zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/219411010100227/video/678224

Mediálně se tento program prezentuje především proto, že naše republika slaví 20 let výročí vstupu do NATO. Žáci 7.A zajistili hladký průběh natáčení a celý program si velmi užili.

Žáci si mohli vlastnoručně zkusit resuscitaci, obvazovou techniku, protichemické obleky a masky. Také si mohli na vlastní kůži nanést maskovací barvy a vyzkoušet různé podpůrné pomůcky. Dále žákům vojáci předvedli zbraně, různé dokumenty z misí a války v Afganistánu.

Akce měla u žáků velký úspěch, a to nejen proto, že mohli vyhrát různé věcné ceny a upomínkové předměty.

Zpracovala: Mgr. Krista Halamičková

POKOS (1)
POKOS (2)
POKOS (4)
POKOS (3)

Dne 21.2 2019 navštívili žáci 8. tříd ZŠ Mikulov, Valtická firmu Gumotex v Břeclavi. Firma Gumotex vyrábí své produkty od roku 1950 a zaměřuje se na zpracování plastů a výrobků z gumy. Vyrábí nafukovací čluny a rafty, ale také speciální produkty pro záchranné systémy v krizových situacích – např. nafukovací stany, protipovodňové zábrany, dekontaminační sprchy, automobilové doplňky a sluneční clony. Ve firmě jsme viděli, jak se vyrábějí automobilové doplňky, zejména zmiňované sluneční clony a automobilové sedačky. Sledovat výrobu bylo pro nás velmi poučné a zajímavé. Po krátké přestávce jsme se přesunuli do firmy Racio.

Racio patří mezi největší výrobce pufovaných výrobků v Evropě a mezi nejznámější české značky zdravé výživy. Základní výrobní technologií využívanou pro zpracování většiny cereálních výrobků jak slaných, tak sladkých, je pufování. Ze zvlhčené pšenice a rýže dochází vlivem vysoké teploty a tlaku k nabobtnání zrn, odpaření vlhkosti a vytvarování chlebíčků.

Firma své výrobky s úspěchem vyváží na zahraniční trhy do celého světa. Export už tvoří více než polovinu obratu. Napomáhá tomu především rostoucí trh zdravé výživy a zájem spotřebitelů o zdravý životní styl. Práce na výrobním pásu a zejména v potravinářském průmyslu je náročná na hygienu i na práci zaměstnanců. Pro nás to byla nová zkušenost. Rádi bychom navštívili v rámci přípravy na volbu povolání další zajímavé firmy v našem regionu.

D. Noga, J. Jablonický, M. Popelář, P. Tichý (žáci 8. B)

8.AB- exkurze- Břeclav- Gumotex (1)
8.AB- exkurze- Břeclav- Gumotex (6)
8.AB- exkurze- Břeclav- Gumotex (3)

Valentýnská párty na Valtické

Na 14. 2. připadá svatý Valentýn, oblíbený svátek zamilovaných. My ze základní školy Valtické jsme si ho připomněli už v pátek 8. 2. před jarními prázdninami. Ten den totiž pořádal náš žákovský parlament párty, na kterou jsme dorazili naladěni vesele v červené a růžové barvě. Přinesli jsme si nejrůznější dobroty, soutěžilo se o nejlepší moučník, tančilo se a hrály zábavné hry. Ve fotokoutku jsme si pořídili vtipné snímky, které nám následně paní učitelka pouštěla na velké plátno. 1. místo v soutěži o nejlepší přinesený moučník získala Sára Sporová z 5.A. Ještě jednou gratulujeme a děkujeme všem za účast. I když nebyla tak hojná jako při podzimní akci, těšíme se na příští párty.

za žákovský parlament ZŠ Mikulov,Valtická 3 Nela Goišová,5.A

DSC_5610
DSC_5638
DSC_5624
DSC_5617
DSC_5691
DSC_5645

Ve dnech 10. a 11. 1. jsme se zúčastnili fotbalového turnaje v Galantě na Slovensku, v partnerském městě Mikulova. Společně s žáky ze ZŠ Hraničářů a za doprovodu pana učitele Míčka a trenéra dorostu Pavla Beneše jsme vyrazili od budovy ZŠ Valtická, na místo jsme dorazili zhruba v 17 hodin. Po příjezdu jsme se ubytovali v Hotelu Kaskády a následně si užili zábavný večer, kdy pro nás byl připraven program s mistry Evropy v boxu. Další den po snídani již probíhaly jednotlivé turnaje 5 měst z různých zemí: domácí Galanta, Tótkomlós z Maďarska, Bečej ze Srbska, Ustrzyki Dolne z Polska a náš Mikulov. Po vyhodnocení turnajů, v nichž jsme se umístili na 4. místě, jsme si užili návštěvu hokejového zápasu mezi HC Slovan Bratislava a HK Víťaz z Ruska. Po hokeji jsme jeli domů plni dojmů a vzpomínek.

Z.Kroupa, M.Blažek a Š.Kubíček, ZŠ Mikulov, Valtická 3, žáci IX.A

Foto zde.

Ve čtvrtek 10. 1. jsme se společně s dalšími vybranými žáky z osmých a devátých tříd vydali na exkurzi do firmy Bosch u nás v Mikulově. Zde nás přivítala paní Kudláčková, následovala zajímavá prezentace pana ředitele. Z té jsme se dozvěděli základní informace o Boschi, jeho zaměření, fungování celého servisu a vlastně o filozofii této světoznámé firmy. Nejvíce nás zaujalo, jak dbají na bezpečnost a rychlý proces práce. Poté se nás ujali vedoucí dílny a logistiky, kteří nás rozdělili do dvou skupin a postupně nás provedli celou budovou. Měli jsme možnost vidět, jak jsou zakázky přijímány, vkládány do systému, rozděleny na svá místa, nahlédli jsme rovněž pod ruce mechaniků přímo na dílně a pochopili, jak pracují lidé ve skladu či na logistice.

Nakonec jsme se vrátili zpět do zasedací místnosti za panem ředitelem Hrnkem, kde pro nás byly přichystány tácy s chlebíčky, koláči a nápoji. Shrnuli jsme své dojmy z exkurze, dostali dárkové taštičky a poté se již odebrali zpět do školy s přesvědčením, že jsme Bosch neviděli naposled, bylo to hodně podařené dopoledne.

Rádi bychom poděkovali všem, kteří nám umožnili se této exkurze zúčastnit, a zaměstnancům Bosche, že s námi měli trpělivost. Děkujeme!

Natálie Machajdíková a Madeline J. Mlčochová, VIII.A

Bosh

Co se zajímavého děje na škole.

Tip: sledujte také kalendář!

Po Ót St Thu So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31