/ VALTICKÁ / Školní zápisník - Valtická

Exkurze do Osvětimi

Ve středu 6. 3. 2019 jsme se vydali dvoupatrovým autobusem do Osvětimi. S lehkými obavami, ale v každém případě s velkým očekáváním jsme se vydali na exkurzi, o které jsme si už dlouho předem vyprávěli.

Cestou jsme si udělali několikrát přestávku, po čtyřech hodinách jsme dorazili na místo. Prošli jsme kontrolou a dostali sluchátka, díky nimž jsme měli spojení s průvodci. Ve dvou skupinách jsme procházeli koncentračním táborem, jeho budovami i vstupní branou s nápisem „Arbeit macht frei.“ Viděli jsme různé věci, které si s sebou lidé do KT přiváželi a které na místě zanechali i po své smrti. S husí kůží jsme poslouchali o smutných příbězích a sledovali, jak asi vypadal „život“ na tomto místě. Navštívili jsme i plynovou komoru, ve které lidé hrozným způsobem umírali.

Následně jsme se přemístili do druhé části tábora. Zde jsme viděli např. koleje, po kterých přijížděli lidé, jež rozdělovali na práci, či na smrt. Dále také stáje i věž, z níž jsme měli celý tábor jako na dlani.

Po této exkurzi jsme se vydali domů. S nejrůznějšími pocity jsme se loučili a přemítali v hlavě, co všechno se v historii mohlo udát. Kéž už nás nic podobného nepotká!

Děkujeme všem vyučujícím, kteří nás doprovodili, a paní učitelce Beátě Fabičovičové za organizaci celé exkurze.

Eva Korandová, Barbora Blahová, Blanka Vybíralová, žákyně VIII.B Základní školy Mikulov, Valtická 3

IMG_20190306_160050
IMG_20190306_143231
IMG_20190306_142626

POKOS – prezentační program Příprava Občanů K Obraně Státu Armády České republiky

27.2.2019 se konal na naší škole pro žáky 2. stupně prezentační program Armády České republiky POKOS - Příprava občanů k obraně státu. Program byl připraven pro žáky 6. AB a 7.AB a byl rozdělen do 2 bloků. 1. blok: - základní informace o AČR a o jejích činnostech - zkušenosti AČR v zahraničních misích

2. blok: - zdravotnická příprava - chemická ochrana

Z vojenské základny ve Vyškově přijelo 11 vojáků a jako názornou pomůcku přivezli kromě všech ochranných, záchranářských pomůcek a zbraní také vojenskou sanitku, kterou si mohli žáci prohlédnout na dvoře. Program probíhal ve třídách, kde se žáci rozdělili do 4 skupin, aby se postupně na všech stanovištích vystřídali. Největším překvapením celé akce byla účast České televize, která si naši školu vybrala do živého vysílání Dobrého rána, kde cca 10 minutovým vstupem představila tento program veřejnosti. Záznam z vysílání najdete zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/219411010100227/video/678224

Mediálně se tento program prezentuje především proto, že naše republika slaví 20 let výročí vstupu do NATO. Žáci 7.A zajistili hladký průběh natáčení a celý program si velmi užili.

Žáci si mohli vlastnoručně zkusit resuscitaci, obvazovou techniku, protichemické obleky a masky. Také si mohli na vlastní kůži nanést maskovací barvy a vyzkoušet různé podpůrné pomůcky. Dále žákům vojáci předvedli zbraně, různé dokumenty z misí a války v Afganistánu.

Akce měla u žáků velký úspěch, a to nejen proto, že mohli vyhrát různé věcné ceny a upomínkové předměty.

Zpracovala: Mgr. Krista Halamičková

POKOS (1)
POKOS (2)
POKOS (4)
POKOS (3)

Dne 21.2 2019 navštívili žáci 8. tříd ZŠ Mikulov, Valtická firmu Gumotex v Břeclavi. Firma Gumotex vyrábí své produkty od roku 1950 a zaměřuje se na zpracování plastů a výrobků z gumy. Vyrábí nafukovací čluny a rafty, ale také speciální produkty pro záchranné systémy v krizových situacích – např. nafukovací stany, protipovodňové zábrany, dekontaminační sprchy, automobilové doplňky a sluneční clony. Ve firmě jsme viděli, jak se vyrábějí automobilové doplňky, zejména zmiňované sluneční clony a automobilové sedačky. Sledovat výrobu bylo pro nás velmi poučné a zajímavé. Po krátké přestávce jsme se přesunuli do firmy Racio.

Racio patří mezi největší výrobce pufovaných výrobků v Evropě a mezi nejznámější české značky zdravé výživy. Základní výrobní technologií využívanou pro zpracování většiny cereálních výrobků jak slaných, tak sladkých, je pufování. Ze zvlhčené pšenice a rýže dochází vlivem vysoké teploty a tlaku k nabobtnání zrn, odpaření vlhkosti a vytvarování chlebíčků.

Firma své výrobky s úspěchem vyváží na zahraniční trhy do celého světa. Export už tvoří více než polovinu obratu. Napomáhá tomu především rostoucí trh zdravé výživy a zájem spotřebitelů o zdravý životní styl. Práce na výrobním pásu a zejména v potravinářském průmyslu je náročná na hygienu i na práci zaměstnanců. Pro nás to byla nová zkušenost. Rádi bychom navštívili v rámci přípravy na volbu povolání další zajímavé firmy v našem regionu.

D. Noga, J. Jablonický, M. Popelář, P. Tichý (žáci 8. B)

8.AB- exkurze- Břeclav- Gumotex (1)
8.AB- exkurze- Břeclav- Gumotex (6)
8.AB- exkurze- Břeclav- Gumotex (3)

Valentýnská párty na Valtické

Na 14. 2. připadá svatý Valentýn, oblíbený svátek zamilovaných. My ze základní školy Valtické jsme si ho připomněli už v pátek 8. 2. před jarními prázdninami. Ten den totiž pořádal náš žákovský parlament párty, na kterou jsme dorazili naladěni vesele v červené a růžové barvě. Přinesli jsme si nejrůznější dobroty, soutěžilo se o nejlepší moučník, tančilo se a hrály zábavné hry. Ve fotokoutku jsme si pořídili vtipné snímky, které nám následně paní učitelka pouštěla na velké plátno. 1. místo v soutěži o nejlepší přinesený moučník získala Sára Sporová z 5.A. Ještě jednou gratulujeme a děkujeme všem za účast. I když nebyla tak hojná jako při podzimní akci, těšíme se na příští párty.

za žákovský parlament ZŠ Mikulov,Valtická 3 Nela Goišová,5.A

DSC_5610
DSC_5638
DSC_5624
DSC_5617
DSC_5691
DSC_5645

Ve dnech 10. a 11. 1. jsme se zúčastnili fotbalového turnaje v Galantě na Slovensku, v partnerském městě Mikulova. Společně s žáky ze ZŠ Hraničářů a za doprovodu pana učitele Míčka a trenéra dorostu Pavla Beneše jsme vyrazili od budovy ZŠ Valtická, na místo jsme dorazili zhruba v 17 hodin. Po příjezdu jsme se ubytovali v Hotelu Kaskády a následně si užili zábavný večer, kdy pro nás byl připraven program s mistry Evropy v boxu. Další den po snídani již probíhaly jednotlivé turnaje 5 měst z různých zemí: domácí Galanta, Tótkomlós z Maďarska, Bečej ze Srbska, Ustrzyki Dolne z Polska a náš Mikulov. Po vyhodnocení turnajů, v nichž jsme se umístili na 4. místě, jsme si užili návštěvu hokejového zápasu mezi HC Slovan Bratislava a HK Víťaz z Ruska. Po hokeji jsme jeli domů plni dojmů a vzpomínek.

Z.Kroupa, M.Blažek a Š.Kubíček, ZŠ Mikulov, Valtická 3, žáci IX.A

Foto zde.

Ve čtvrtek 10. 1. jsme se společně s dalšími vybranými žáky z osmých a devátých tříd vydali na exkurzi do firmy Bosch u nás v Mikulově. Zde nás přivítala paní Kudláčková, následovala zajímavá prezentace pana ředitele. Z té jsme se dozvěděli základní informace o Boschi, jeho zaměření, fungování celého servisu a vlastně o filozofii této světoznámé firmy. Nejvíce nás zaujalo, jak dbají na bezpečnost a rychlý proces práce. Poté se nás ujali vedoucí dílny a logistiky, kteří nás rozdělili do dvou skupin a postupně nás provedli celou budovou. Měli jsme možnost vidět, jak jsou zakázky přijímány, vkládány do systému, rozděleny na svá místa, nahlédli jsme rovněž pod ruce mechaniků přímo na dílně a pochopili, jak pracují lidé ve skladu či na logistice.

Nakonec jsme se vrátili zpět do zasedací místnosti za panem ředitelem Hrnkem, kde pro nás byly přichystány tácy s chlebíčky, koláči a nápoji. Shrnuli jsme své dojmy z exkurze, dostali dárkové taštičky a poté se již odebrali zpět do školy s přesvědčením, že jsme Bosch neviděli naposled, bylo to hodně podařené dopoledne.

Rádi bychom poděkovali všem, kteří nám umožnili se této exkurze zúčastnit, a zaměstnancům Bosche, že s námi měli trpělivost. Děkujeme!

Natálie Machajdíková a Madeline J. Mlčochová, VIII.A

Bosh

Termín zahájení plaveckého výcviku pro žáky 2. a 3. třídy se z důvodu rekonstrukce bazénu v Hustopečích posouvá na pondělí 18. února!

Děkujeme za pochopení.

Na konci listopadu se třídy 7. A a 7. B ze ZŠ Valtická vydaly do místní knihovny na program Stopy minulosti. V knihovně jsme se setkali s paní Salajkovou, která pro nás měla nachystaný program. Při tomto programu jsme procházeli ulicí Husovou a náměstím, kde jsme si museli všímat věcí, kterých si při běžné chůzi nevšimneme. Plnili jsme různé úkoly, například hledat různé pamětní desky, busty a zkusit si frotáž i prstovou dotykovou abecedu pro hluchoslepé. Všichni jsme si to užili a za odměnu a na zahřátí dostali horkou čokoládu nebo čaj. Šly s námi dvě paní učitelky, naše paní učitelka třídní Mgr. Nora Kalivodová a naše češtinářka Mgr. Veronika Hrůzová. Děkujeme zejména paní Salajkové za zajímavý program a výbornou čokoládu, která nám v těch mrazech přišla k chuti.

 

Za třídu 7. A i 7. B napsala Miroslava Příborská

V úterý 4. 12. navštívila IX.A Základní školy Mikulov, Valtická 3 za doprovodu paní učitelky K. Halamičkové a K. Goišové Úřad práce v Břeclavi, konkrétně IPS (informační a poradenské středisko). Zde nás přivítala milá pracovnice tohoto úřadu. Usadili jsme se a vedli debatu o tom, co je důležité při výběru středních škol a učilišť. Následně jsme se vystřídali u testů na počítačích. Výsledkem tohoto testování byl souhrn vhodných profesí dle našich osobnostních předpokladů. Přemýšleli jsme, co by nás v budoucnu bavilo, uživilo, jakou práci bychom rádi vykonávali. I toto jsme probrali při individuálních konzultacích na konci celého programu. Jako rozloučení s ÚP Břeclav jsme obdrželi vytištěné rady a pokyny k výběru povolání. Naše třída je velmi ráda, že mohla toto pracoviště navštívit. Paralelní třída IX.B nás následovala ve čtvrtek 6. 12. Děkujeme za takové akce.

Adéla Laznická, Michaela Kubíčková, Veronika Šafářová (IX.A)

Úřad práce Břeclav- IX (1)
Úřad práce Břeclav- IX (2)
Úřad práce Břeclav- IX (3)

6.B

6.B ZŠ Valtická se vydala 21. listopadu do Archeoparku v Pavlově na výukový program „Věstonická venuše“.

Žáci byli rozděleni do dvou skupin po přibližně šesti a plnili různé úkoly. Hledali lístečky s větami schované v expozici, skládali z nich text o Věstonické venuši. Dostali neúplné informace o dalších venuších, které tu mohli vidět, a museli je doplňovat (hledat v popiscích pod exponáty). Také si každá skupina dozdobila svou vlastní Věstonickou venuši. Výsledkem byly dívčí hippie a chlapecká punková venuše. Z expozice jsme se přesunuli do místnosti, kde na děti čekala hlína (na vzduchu schnoucí hmota), ze které si každý vytvořil vlastní Věstonickou venuši na památku. Na závěr je čekal znalostní kvíz.

A protože nám zbývalo dost času do odjezdu autobusu, mohli jsme zhlédnout film o nalezišti v Pavlově a okolí a sami si projít celým výstavním prostorem.

Všichni jsme se shodli, že to bylo vydařené dopoledne.

Za 6. B tř. uč. Mgr. Veronika Hrůzová

foto- Archeopark Pavlov (1)
foto- Archeopark Pavlov (2)

6.A

V rámci dějepisu jela naše třída VI. A do Archeoparku v Pavlově . Čas před otevřením muzea jsme využili k prohlídce jachtklubu – mohli jsme si prohlédnout spoustu plachetnic, které už byly připravené na zimu.

V muzeu jsme se po přivítání dověděli, co nás čeká s programem „Tajemství mamutí skládky“ .

Ve třech skupinách jsme dostávali různé úkoly, hravou formou jsme hledali indicie . . .

Každá skupina sbírala informace o jednom zvířeti pravěku – o mamutovi, sobovi a nosorožci.

Informace, indicie jsme nacházeli nebo dostávali na páscích papíru, ty jsme lepili na velký papír.

Výsledkem byly informace o životě ( kdy a kde žilo, čím se živilo, jak bylo velké . . . ) každého zvířete .

Program v muzeu se určitě všem líbil, nejen proto, že jsme se dověděli spoustu nového.

Chtěli bychom poděkovat slečně Havlicové a Štefkové, které programy pro školy připravují a také nás celým dopolednem provázely.

K. Pazderová, B. Kosíková, žákyně VI. A

Co se zajímavého děje na škole.

Tip: sledujte také kalendář!

Po Ót St Thu So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31