/ VALTICKÁ / Školní zápisník - Valtická

Dne 26. 10. mezi 9. a 10. hodinou dopolední se žáci naší školy, ZŠ Mikulov, Valtická 3, sešli na školním dvoře kvůli sázení lípy srdčité pro uctění stoletého výročí naší republiky. Strůjce tohoto nápadu byl ředitel školy Rostislav Souchop. Na školní pozemek se na Valtickou vypravili i naši spolužáci z budovy Pavlovská. Přípravy na tuto akci proběhly již několik dní předem, jako například hloubení díry, do které se poté lípa usadila. V den sázení lípu umístil pan ředitel, pan školník a dva žáci školy, po zasazení pronesl pan ředitel pár slov k nám žákům o okupaci komunistickým Ruskem mezi lety 1968 a 1989, kdy proběhla takzvaná Sametová revoluce, dokonce jsme se dozvěděli o tajném dopisu, který ukryli tehdejší kantoři školy pod starou lípu, když ji sázeli na protest proti okupaci. To inspirovalo žáky 4.B a jejich třídní paní učitelku P. Konečnou k sepsání vlastního dopisu pro budoucí generace, který také ukryli ke kořenům lípy. V dopisu stojí tato slova:

„Dnes je pátek 26. 10. 2018. Na pozemku naší školy jsme zasadili lípu srdčitou, náš národní strom. Všichni žáci a učitelé si připomněli 100leté výročí vzniku samostatného československého státu. Přejeme naší krásné vlasti, aby nebyly žádné války, zem žila v míru a lidé pečovali o své prostředí.“

třída IV.B

Celá tato páteční akce v nás zanechala spoustu krásných dojmů, o kterých jsme ve svých třídách ještě dlouho hovořili.

David Souchop a kolektiv VIII.A

100 let 1
100 let 2

Článek se připravuje ...

Článek se připravuje ....

Článek se připravuje ...

Článek se připravuje ...

Letos se konalo Mezinárodní setkání škol v Mikulově v termínu 27. - 29. 4. 2018. Do Mikulova přijely delegace ze Slovenska z Nových Zámků, z Maďarska ze Jászboldogházy a z Rakouska z Poysdorfu. Již tradičně se po výborném obědě celá skupina vydala na výšlap na Svatý kopeček, kde byl nejen krásný výhled na celé okolí Mikulova, ale šlo o příležitost k seznámení se se všemi účastníky akce. Ve škole v tělocvičně na nás čekalo vystoupení školní kapely, která si připravila 3 písně, jednu slovensky, jednu maďarsky a jednu česky a to vše na elektrické nástroje i s bicími a s profesionálním mixážním pultem. Po výborné večeři se děti rozdělily do rodin, ve kterých měly celý víkend bydlet.

V sobotu byl od 9:00 na programu turnaj v minifotbale chlapců a ve vybíjené dívek. Celý turnaj se odvíjel v přátelském duchu, a proto nebylo vítězů ani poražených. V minifotbale se nejlépe dařilo týmu Slovenska a ve vybíjené domácímu družstvu dívek. Po obědě se autobusem přesunula výprava do brněnského Vida centra, kde mohli obdivovat všemožné vědecké vymoženosti a zkoušet si chemické pokusy na vlastní kůži. Po náročném dni se děti těšily do rodin a učitelé na příjemné posezení ve škole, kde si mohli vyměnit zkušenosti ze svých pracovišť.

V neděli nastal čas loučení a po předání pamětních předmětů a přátelském rozloučení se všichni vydali ke svým domovům. Díky našim partnerům a sponzorům jsme mohli všem zúčastněným darovat krásný balíček a všichni máme tričko jako památku na letošní ročník.

Akce proběhla za pomoci finančního příspěvku města Mikulov a společnosti innogy Gas Storage, s.r.o., za což děkujeme.

Mgr. Krista Halamičková

Foto z akce zde.

Dne 17. 4. 2018 proběhlo v Břeclavi okresní kolo v minikopané o Pohár ministra MŠMT. Ze sedmi družstev jsme obsadili 4. místo.

Účast: O. Koprivňanský (VI. B), D. Páviš (VII. A), D. Tomšík (VII. B), Š. Kubíček, F. Skuhravý, M. Blažek, Z. Kroupa (všichni VIII. A), F. Illéš (VIII. B), F. Rezek (IX. B).

20180417_112856

V pondělí 19. 3. jsme se my, žáci VII.A a VII.B, vydali v rámci výuky v doprovodu paní učitelky Večeřové a Kubíčkové do mikulovské synagogy. Proběhl tam zajímavý program Příběh Abrahama Hellmana. Provázel nás pan Šuba, díky němu jsme nahlédli do minulosti Mikulova a dozvěděli se informace o židovské komunitě v Mikulově. Tyto údaje jsme získali při prohlídce synagogy na různých panelech, obrázcích a mapách. Vše důležité jsme zapisovali do krásných barevných pracovních listů. Po dokončení práce jsme se sešli v dolním patře synagogy a společně kontrolovali odpovědi. Pracovní listy jsme si mohli odnést s sebou do školy, kde jsme si o všem ještě vyprávěli a v dějepisném semináři rozebrali získané poznatky. Děkujeme panu Šubovi za jeho čas a pěkný edukační program.

Ilona Březinová, Natálie Machajdíková, Eliška Kohútová, Eliška Müllerová, žákyně VII.A

Základní škola Mikulov, Valtická 3 uspořádala ve středu 4. dubna 2018 další ročník oblastního kola recitační soutěže. I tento rok se do soutěže zapojili nejlepší recitátoři a recitátorky ze základních škol v Dolních Věstonicích, Dolních Dunajovicích, Březí, Valticích, Ivani, ale i z místního gymnázia a ZŠ Valtická a ZŠ Hraničářů. Celkem se zúčastnilo 53 recitátorek a recitátorů. Hlavní pořadatelkou soutěže byla paní učitelka Mgr. Lenka Buchtová. Za bezvadnou organizaci soutěže jí tímto děkujeme.

Všichni zúčastnění předvedli výborné výkony. Velkou motivací všem byl postup do krajského kola v Brně. Tam budou mít recitátoři možnost porovnat své výstupy s konkurencí z celého našeho kraje. Porota vybírala ty nejlepší a neměla to vůbec jednoduché. Letos v porotě opět zasedli Jaromír Crhan, Věra Subotová a Jindřiška Kudrnová.

Chtěli bychom touto cestou poděkovat Gymnáziu a SOŠ Mikulov za sladké větrníky, které zhotovila cukrářská dílna. Děkujeme i Městskému úřadu Mikulov za zapůjčení velmi pěkného prostoru k pořádání soutěže- kinoklubu.

Na uspořádání celé akce se finančně podílelo také SRPDŠ při Základní škole Mikulov, Valtická 3, příspěvková organizace.

Gratulujeme všem vítězům k postupu do krajského kola a vážíme si výkonů všech recitátorek a recitátorů a přejeme jim hodně úspěchů v dalších soutěžních kláních. Náš dík patří také vyučujícím, které své svěřence na oblastní kolo recitační soutěže pečlivě připravili.

Výsledky soutěže:

I.kategorie (1.třída)

1.místo: Emma Jankechová- postup do krajského kola

2.místo: Taťána Růžičková

3.místo: Tereza Cvrčková

II.kategorie (2. a 3.třída)

1.místo: Viktor Ramšák, Terezie Nezbedová - postup do krajského kola

2.místo: Štěpánka Nedvědová

3.místo: Tadeáš Gruna

zvláštní ocenění poroty: Malen Ceglowska

III.kategorie (4. a 5.třída)

1.místo: Eliška Rajchlová- postup do krajského kola

2. místo: Amálie Kmetová- postup do krajského kola

3.místo: Václav Rajchl

IV. kategorie (6. a 7.třída)

1.místo: Natálie Veselá- postup do krajského kola

2.místo: Prokop Zaoral

3.místo: Václav Krška

V. kategorie (8. a 9.třída)

1.místo: Ondřej Liďák- postup do krajského kola

2.místo: Valeria Anastasia Šapovová- postup do krajského kola

3.místo: Klára Škarvadová

CENA DIVÁKA:

Sofie Ševčíková

V kategorii autorská báseň byli oceněni-

I.kategorie- Kryštof Goiš

II.kategorie- Jakub Havlíček,Ondřej Kovařík

III.kategorie- Marika Děngeová

Jindřiška Kudrnová

Pokud vyslovíme slovo maratón, většina lidí si jako první vybaví běh na dlouhou trať. Na naší škole je však maratón synonymem pro čtení.

Třídy IX.A a IX.B ze ZŠ Mikulov, Valtická 3 zorganizovala ve dnech 26.- 27. března 2018 již 11. ročník čtenářského maratónu. Cílem tohoto maratónu bylo zapojit do čtení co nejvíce žáků naší školy a nalákat je ke knížkám a čtení jako takovému.

Letos si žáci 1. stupně vybrali knížky Chobotem sem, chobotem tam od Ivony Březinové, Robin, pes a já od Dagmar Lhotové, Šimon a štěňátko Bára od Hanky Jelínkové, Dáseňka a lumpík od Zdeňka Slabého, Dračí srdce od Any Galánové, Dusty od Jana Andersona, Kuba nechce číst od Petry Braunové, Pohádky a povídky pro malé čtenáře, Kalle má podezření od Astrid Lindgrenové, Svět čar a kouzel a žáci 2. stupně Letopisy Narnie od C.S. Lewise, Ohnivá křídla od Tui T. Sutherlandové, Hněv boží od J. R. Santose, Bajky Barda Beedleho od J. K. Rowlingové a 5. díl Harryho Pottera- Fénixův řád od J. K. Rowlingové.

Do čtenářského maratónu se zapojilo celkem 18 tříd, nechyběli ani malí prvňáčci. Čtení bylo zahájeno v pondělí 26. března v 8:00 hod. a podle rozpisu skončilo až ve středu 28. března v 8:00 hodin ráno. Někteří žáci četli jen pár minut, jiní v celkovém součtu dosáhli více než dvě hodiny. Nejdéle, celkem v součtu dvě a půl hodiny, četl Jakub Šproch, žák IX.B třídy.

Deváťáci přespali ve škole a „nesli“ nejdelší čtenářskou štafetu. Četli totiž celé dvě noci.

V letošním ročníku jsme dosáhli rekordního času, 48 hodin nepřetržitého čtení, z čehož máme určitě radost.

A na závěr několik nej. Nejmladšími čtenáři byli prvňáčci z obou budov- z budovy na Valtické Václav Solařík, z budovy na Pavlovské Barbora Houserová. Maratónu se zúčastnilo celkem 250 žáků z 18 tříd. Přečetlo se celkem 2 534 stran textu.

Deváťákům se pod vedením paní učitelky Veroniky Tučkové, Blanky Večeřové, Silvie Pospíšilové a paní psycholožky Daniely Košťálové podařilo uspořádat pěknou akci.

Děkujeme všem žákům školy, kteří se do maratónu zapojili.

Již teď se těšíme na další ročník, v příštím roce již dvanáctý. Překonáme příští rok rekord?

Mgr. Jindřiška Kudrnová