/ VALTICKÁ / Školní zápisník - Valtická

V pátek 26. 4. se naši nejšikovnější recitátoři z 2. stupně účastnili recitační přehlídky v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Ve 3. kategorii nás zastupoval Miroslav Novák ze VII.B s bajkou Vlk a beránek od I. A. Krylova, ve 4. kategorii pak dvě děvčata – Lucie Šubová z VIII.A s přednesem Svět je báječné místo od Lawrence Ferlinghettiho a Eliška Bálintová z IX.B s úryvkem Zoey podvádí od Katherine Applegatové. Mezi všemi recitátory se naši žáci neztratili, důstojně nás reprezentovali a patří jim obrovský dík za jejich práci. Děkujeme!

Klára Goišová, ZŠ Mikulov, Valtická 3

foto- krajské kolo v recitaci

25.4.2019 proběhlo oblastní kolo dopravní soutěže BESIP. Na soutěž trénovala dvě družstva žáků z osmých tříd Základní školy Mikulov, Valtická 3. Akce byla již tradičně organizována odborem dopravy města Mikulov v prostorách amfiteátru. Dopravní hřiště bylo řízeno nejen semaforem, ale i živým policistou. Žáci měli za úkol po dobu 6 minut udělat co nejméně dopravních přestupků. Druhým praktickým úkolem byla jízda zručnosti, kde museli žáci projet například slalom nebo převézt kelímek s vodou, či zastavit na místě před překážkou. Další dvě disciplíny byly teoretické a to test znalostí první pomoci a test znalostí z dopravy (dopravní značky, křižovatky a pravidla silničního provozu). Naše družstva se umístila na 4. a 5. místě. Během soutěžního dopoledne bylo krásné počasí, a tak i když jsme nevyhráli, tak účast na této akci byla určitě přínosem a poučením, že je potřeba ještě více trénovat.

Mgr. Krista Halamičková

DSC_0121
DSC_0123

Pokud vyslovíme slovo maratón, většina lidí si jako první vybaví běh na dlouhou trať. Na naší škole je však maratón synonymem pro čtení.

Třídy IX.A a IX.B ze ZŠ Mikulov, Valtická 3 zorganizovaly ve dnech 24.- 25. dubna 2019 již 12. ročník čtenářského maratónu. Cílem tohoto maratónu bylo zapojit do čtení co nejvíce žáků naší školy a nalákat je ke knížkám a čtení jako takovému.

Letos si žáci 1. stupně vybrali knížky Kosmopohádky od Aloise Mikulky, Pohádky bratří Grimmů, Bajky Jeana de la Fontaina, Luisu a Lotku, Puštíci jsou tady od Erharda Dietla, Slabikář, Pohádky z mechu a kapradí, Pipi Dlouhá punčocha, Lichožrouti navždy, Nové Mikulášovy průšvihy a žáci 2. stupně Lovy beze zbraní od Jaromíra Tomečka, Báje a pověsti od Eduarda Petišky, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách od Ivana Olbrachta, Petr a Lucie od Romaina Rollanda, Stařec a moře- Ernest Hemingway, Bajky Barda Beedleho od J. K. Rowlingové, Knihu bouří od Ruth Hatfieldové a Na západní frontě klid- E. M. Remarque.

Do čtenářského maratónu se zapojilo celkem 18 tříd, nechyběli ani malí prvňáčci. Čtení bylo zahájeno ve středu 24. dubna v 8:00 hod. a podle rozpisu skončilo až ve čtvrtek 25. dubna v 18:00 hodin ráno. Někteří žáci četli jen pár minut, jiní v celkovém součtu dosáhli více než dvě hodiny. Nejdéle, celkem v součtu dvě a půl hodiny, četl Milan Podzemský, žák IX.A třídy.

Deváťáci přespali ve škole a „nesli“ nejdelší čtenářskou štafetu. Četli totiž celou noc.

V letošním ročníku jsme dosáhli času 34 hodin nepřetržitého čtení, z čehož máme určitě radost.

A na závěr několik nej. Nejmladšími čtenáři byli prvňáčci z obou budov- z budovy na Valtické Kateřina Zichová, z budovy na Pavlovské Eliška Jánská. Maratónu se zúčastnilo celkem 254 žáků z 18 tříd. Přečetlo se celkem 1 607 stran textu.

Deváťákům se pod vedením paní učitelky Kristy Halamičkové a Blanky Večeřové podařilo uspořádat pěknou akci.

Děkujeme všem žákům školy, kteří se do maratónu zapojili.

Již teď se těšíme na další ročník, v příštím roce již třináctý. Překonáme příští rok rekord?

Mgr. Jindřiška Kudrnová

IMG_20190425_090317

Ovoce a zelenina do škol

Do naší třídy VI. B jsme v úterý 23. dubna dostali krabici plnou ovoce a druhou plnou zeleniny – ochutnávkové koše z projektu Ovoce a zelenina do škol. Ochutnávkové koše putovaly do všech tříd na ZŠ Mikulov, Valtická.

Naše paní učitelka nám představila zeleninu, kterou jsme neznali. Poté jsme si rozdělili práci a pustili se do přípravy salátu. Každý si vzal plod a očistil ho a nakrájel. Někteří kluci krájeli ovoce a připravovali ovocnou mísu. Nakonec jsme si k salátu dali řecký salátový sýr. Salát se nám povedl.

Ochutnali jsme nejenom granátové jablko, kumquat, žlutý meloun, fenykl a saláty ledový, Little Gem, Radicchio.

Adéla Hrdlíková a Lenka Famfrlová, žákyně VI. B

IMG_20190425_102422
IMG_20190425_130448

Pesach v synagoze

Ve středu 17. dubna před velikonočními prázdninami jsme se s třídou VI. B vydali na program s názvem „Pesach“, který pro nás připravilo Regionální muzeum v Mikulově. V 11 hodin jsme se v synagoze potkali s paní Janou Dykastovou, aby nás programem provedla. Pustila nám video o vysvobození Židů z egyptského zajetí. Tuto dějinnou událost si totiž právě svátkem pesach připomínají. Video doplnila komentářem, otázkami a odpověďmi. Žáci byli rozděleni do skupinek, každá z nich dostala úryvek z tohoto příběhu a měli jej ztvárnit formou živých obrazů. V další části si nachystali podle návodu sváteční tabuli sederové večeře. Paní Dykastová nám vysvětlila, proč tu dané věci na svátečním stole najdeme a co představují. Také nám řekla, jak pesach souvisí s křesťanskými Velikonocemi, jak se prolínají nejen tyto svátky, ale také obě náboženství. Jaká symbolika je převzata z židovského náboženství a jaký je např. tedy původní význam beránka jako symbolu Velikonoc. V závěru programu jsme si vzájemně sdělili, jaké nové informace si odnášíme. Zůstal čas i na samostatnou prohlídku synagogy, a pak hurá užít si velikonoční prázdniny.

VI. B a tř. učitelka V. Hrůzová

IMG_20190417_120032

 

Co se zajímavého děje na škole.

Tip: sledujte také kalendář!

Po Ót St Thu So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31