/ VALTICKÁ / Školní zápisník - Valtická

Dne 6. 12. 2019 v pátek se sešli žáci z devátých a osmých tříd ze školy ZŠ Mikulov, Valtická a ze školy z Poysdorfu před budovou školy. Cílem byl celodenní výlet do Prahy v době adventu a muzikálové představení. Vyjeli jsme v 7 hodin plni očekávání. Naštěstí provoz směr Praha byl dobrý, takže jsme do Prahy přijeli kolem 10:30. Po příjezdu jsme šli na Václavské náměstí, kde jsme si prohlédli vánoční trhy i výzdobu. Poté jsme se procházkou přesunuli na Pražský hrad, kde jsme měli na 13:00 domluvenou prohlídku. Navštívili jsme Královský palác, Vladislavský sál, Baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku. Chrám sv. Víta byl bohužel zavřený. Po prohlídce jsme šli přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde jsme měli možnost nasát nádhernou vánoční atmosféru. Kolem 18. hodiny jsme se přemístili do budovy Goja Music Hall na muzikál Čarodějka. Představení bylo velmi hezké, po skončení nás ještě čekala cesta zpět do Mikulova. Ač jsme se vrátili až po půlnoci, užili jsme si nádherné chvilky v našem hlavním městě v době adventu.

 

Lea Báťová a Šimon Svoják, žáci 9. B

Ve čtvrtek 28. 11. 2019 jsme zorganizovali na ZŠ Mikulov, Valtická 3 pro deváťáky, osmáky a jejich rodiče setkání se zástupci středních škol našeho kraje. Toto setkání by jim mohlo usnadnit orientaci ve středních školách našeho regionu. Již brzy si totiž budou muset vybrat z nabídky středních škol a zvolit si tu, která je nejlépe dovede k jejich budoucímu povolání.

Tato setkání pořádáme na naší škole každým rokem na podzim. Přijíždějí k nám zástupci středních škol z blízkého i dalekého okolí. Letos k nám zavítali a své školy prezentovali zástupci těchto škol: SOŠ a SOU Hustopeče, Soukromá SOŠ manažerská a zdravotnická Břeclav, Střední škola Strážnice, SŠ strojírenská a elektrotechnická Brno, Trnkova, Střední škola stavebních řemesel Brno- Bosonohy, SŠ informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno, Čichnova a Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká. Všem zástupcům středních škol za jejich návštěvu děkujeme.

Žáci získali u zástupců SŠ potřebné informace o studiu, učebních oborech, přijímacím řízení nebo dnech otevřených dveří.

Jindřiška Kudrnová

IMG_20191128_163758

PROJEKT – OBRANA SE TÝKÁ VŠECH aneb jak ochránit sebe, své blízké i majetek v případě vzniku mimořádné události nebo jiných bezpečnostních rizik

Tento Ministerstvem obrany dotovaný projekt se na naší škole ZŠ Mikulov, Valtická 3 uskutečnil 12.11. 2019. Realizátorem projektu je Presafe z.s., která naší škole projekt nabídla. Projekt se týkal žáků osmých a devátých tříd, protože kromě přednášek bylo součástí vytvořit referát, poster nebo prezentaci na téma: Hrdina může být kdokoli, kdo je ve správný čas na správném místě a ví, co má dělat.

K nám do školy přijeli 4 lektoři a ve 4 třídách se koordinovaně střídali. Žáci měli možnost vyslechnout přednášky na téma systém v armádě ČR a našich obranných složkách a také mnoho zajímavého o ochranných složkách – policii, záchranné službě apod. Přednáška také obsahovala informace, které se týkaly POKOSu – Příprava Občanů K Obraně Státu. V tomto bloku se žáci nejvíce dozvěděli o Armádě ČR a možnosti, jak se stát vojákem z povolání. Také se žáci dozvěděli o tom, jak je v České republice bezpečno a kolik členů naše armáda má.

V druhé části prezentací lektoři žáky velmi motivovali a to především proto, aby se zamýšleli nad tím, co je to hrdinství, co znamená demokracie, obětování vlastního života a překonání strachu. Ve třídách se opakovaly nejčastěji referáty na téma: Cena Michala Velíška, Jan Palach, skupina parašutistů, kteří organizovali atentát na Heydricha, ale i zdravotní sestřičky, hasiči a policisté, kteří nastavují téměř denně svoje životy. Nejednou zaznělo o Miladě Horákové, která byla popravena během zinscenovaného procesu komunistického režimu.

Projekt se nám velmi líbil a možná se některým žákům díky tomu podaří v budoucnu zachránit život nebo alespoň pomoci někomu ze svých spoluobčanů.

Zpracovala Mgr. Krista Halamičková

Informace k přijímacímu řízení na střední školy pro ŠR 2019/2020:

Dne 19. 11. 2019 se účastnili žáci ZŠ Mikulov, Valtická 3 okresního kola šachového turnaje v Břeclavi. Ráno v 7:55 jsme se sešli u budovy školy a vyjeli na turnaj v čele s panem učitelem Míčkem. Po příjezdu jsme si dali pár partií na rozehřátí. Pravidla zněla: hraje se 2 x 15minut (bleskový šach), každý tým hraje minimálně 6 partií s 1 přestávkou, hrálo se dle švýcarského systému (princip švýcarského systému spočívá v rozdělení hráčů tak, aby proti sobě v každém kole hráli stejně nebo alespoň co nejpodobněji kvalitní hráči z předchozích kol). První partii jsme odehráli proti ZŠ Slovácká Břeclav, poté jsme soupeřili v dalších pěti partiích. V průběhu turnaje jsme na tom nebyli hůř než na 6. místě ze 13 týmů. Závěrečné bodování rozhodlo jasně, skončili jsme se na 5. místě, což je zatím nejlepší výsledek v historii naší školy. Za tento úspěch vděčíme těmto žákům: Vojtěchu Kaczurovi, Adamu Slačíkovi, Davidu Souchopovi a Jakubu Žákovi.

 

D. Souchop, J. Žák, IX.A ZŠ Mikulov, Valtická 3

foto- šachový turnaj

Dne 15. 11. se naše třída 9.A vydala do knihovny, kde nás čekal program o Sametové revoluci.

 

V knihovně nás přivítala milá paní Salajková, která nás uvedla zpátky do dnů sametové revoluce. Následně nám pustila krátký film, který byl proložený fotografiemi z tehdejší doby a poskládaný z pravdivých zápisků z deníku Ivany A. Po celou dobu jsme si ve skupinkách hlídali vylosovaná témata týkajícího se filmu, o kterých jsme si na závěr připravili a přednesli pár vět. Tímto bychom chtěli poděkovat paní Salajkové za její čas a paní učitelce Goišové za umožnění tohoto programu.

 

Natálie Machajdíková, Ilona Březinová, ZŠ Mikulov, Valtická 3, IX.A

Dne 14.11. se pět žáků osmých tříd ZŠ Mikulov, Valtická zúčastnilo přírodovědné a znalostní soutěže Jak známe Pálavu, kterou organizoval Dům dětí a mládeže ve spolupráci se Správou CHKO Pálava. Žáci se museli pečlivě učit a připravovat, aby se umístili na dobrém místě. Na soutěži byly různé otázky a úkoly od geografie po hádání zvířat podle zvuků. Žáci si také museli dopředu připravit básničku o Pálavě a odrecitovat ji. Po celém programu přišlo vyhodnocení a naši žáci se umístili na krásném 2. místě.

 

Marie Tužinčinová, VIII.A

V pondělí 4. listopadu se v osm hodin sešel celý druhý stupeň v tělocvičně na Valtické a netrpělivě očekával první slova z úst Lukáše Hejlíka a Petry Bučkové. Přijeli nám prolistovat knihu Aleny Ježkové Dračí polévka. V této knize se kromě problémů každého druhého dvanáctiletého kluka dotkli témat závažných, jako jsou hledání vlastní identity, neúplná rodina, rasová nenávist, menšiny.

Druhou vyučovací hodinu se tělocvična zaplnila k prasknutí dětmi prvního stupně z obou budov. Mladší žáci se bavili nad stránkami z knihy Ivy Procházkové Eliáš a babička z vajíčka.

Listovaní mělo stejně jako v loňském roce velký úspěch. Žákům se formou scénického čtení představily knihy, v loňském roce to byla „příručka pro dospívající“, letos dvě beletristické knihy (pro 1. i 2. stupeň). Děti se nejenom pobavily, ale také zatoužily knihy si přečíst.

V. Hrůzová, ZŠ Valtická

foto- Listování (1)
foto- Listování (2)

Dne 7. 11. se třídy 9. A a 9. B vydaly do Břeclavi na veletrh firem a na Střední průmyslovou školu Edvarda Beneše a obchodní akademii Břeclav. Dopoledne probíhalo tak, že jsme se ráno v 7:35 sešli na mikulovském nádraží, odkud jsme vlakem odjeli do Břeclavi. Hned po příjezdu jsme navštívili akci Fortel, kde nám představovali různé zajímavé firmy. Poté jsme se přesunuli na průmyslovou školu. Ve škole nás přivítala paní zástupkyně a společně s žáky nás seznámila se základními informacemi o škole. Následně si nás rozdělily paní učitelky a provedly po škole. Dále jsme se šli podívat na obchodní akademii. Tam nás opět mile přivítala paní zástupkyně, která nás seznámila se školou a krátce nás po ní provedla. Ze školy jsme se rychlým krokem vydali na nádraží, odkud jsme se vlakem dostali zpět do Mikulova. Děkujeme a těšíme se na další podobné akce.

Natálie Machajdíková a Ilona Březinová, žákyně IX.A, ZŠ Mikulov, Valtická 3

Fortel 1
Fortel 2

DNE 25. 10. SE NA BUDOVĚ VALTICKÁ KONALA HALLOWEENSKÁ PÁRTY!

Začínala ve čtyři hodiny odpoledne „náletem“ zhruba dvaceti dětí. Jejich počet později jen rostl.

Jednou z podmínek ke vstupu na párty bylo přinesení koláče či jiné dobroty. Soutěžilo se o nejlepší z nich. Zároveň proběhla soutěž o nejlepší kostým. A tak se to v tělocvičně hemžilo monstry, kostlivci, čaroději a čarodějkami, bylo to pestré!

O program se postarali zástupci školního parlamentu, zábavu zpestřila školní kapela The Muffian´s, která vystoupila v 18. hodin. Náš DJ hrál samozřejmě také písničky na přání. Paní psycholožka malovala na obličej dětem, které o to měly zájem.

Těšíme se na další akci našeho parlamentu.

Dominik Müller, Edvard Bradáč, VI.A, ZŠ Mikulov, Valtická 3

P1200631
P1200605

Co se zajímavého děje na škole.

Tip: sledujte také kalendář!

Po Ót St Thu So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31