/ PAVLOVSKÁ / Školní zápisník - Pavlovská

V pondělí, hned po jarních prázdninách, na nás čekalo v tělocvičně překvapení. V rámci celoročního projektu Historií hradů a zámku nás přijeli navštívit pardubičtí šermíři nazývající se Pernštejni.

P1040842

Divadelní představení, sehrané pouze dvěma herci, však stálo za to. Ocitli jsme se v šestnáctém století na renesančním zámku. Byli jsme hosty zámeckého pána. Ten nám představil pánskou i dámskou módu té doby. Poté si zavolal vojenského kapitána a jen tak cvičně se utkali se zbraněmi. Zkoušeli gotické meče i pozdější lehké kordy.

P1040849

Zámecký pán chtěl vidět bojeschopnost jednotky,která se usadila na nádvoří. Kapitán však nedoporučil takovou neopatrnost a sestavil si jednotku o síle 16 mužů z nás, zámeckých hostů. Vysvětlil nám pojem falanga, a že se bojovalo kopím dlouhým až 7 metrů. Kapitán byl rázný a zakřičel si na nás pořádně, ale také nám odpustil, že jsme nevěděli, kde je to vlevo, vpravo atp..

 

P1040855

Na závěr předvedli krásnou ukázku historického šermu a také nechali prostor pro divácké dotazy. Všem se představení moc líbilo, bylo plné legrace i napětí. Těšíme se na ně někdy příště.

Mgr.Stanislava Zelinková

Další fotografie zde.