/ VALTICKÁ / Školní zápisník - Valtická / Čtenářský maraton 2016

Čtenářský maraton 2016

Pokud vyslovíme slovo maratón, většina lidí si jako první vybaví běh na dlouhou trať. Na naší škole je však maratón synonymem pro čtení.

Třídy IX.A a IX.B ZŠ Mikulov, Valtická 3 zorganizovaly ve dnech 18.- 20. května 2016 již 9. ročník čtenářského maratónu. Cílem tohoto maratónu bylo zapojit do čtení co nejvíce žáků naší školy a nalákat je ke knížkám a čtení jako takovému.

Letos si žáci 1. stupně vybrali knížky Zmizelá škola od Daniely Krolupperové, Dášenka a Pumprlík od Zdeňka Slabého, Ježimlada Sazička od Lenky Rožnovské a Hany Mlčochové a Čarodějky z jezdecké školy od Caroly von Kessel, děti z Pavlovské četly Kvak a Žbluňk, Adam a Otka, Bylo, nebylo, Lichožrouti navždy, Strašidla a pověsti staré Prahy a Filipova dobrodružství a žáci 2. stupně My děti ze stanice ZOO od Christiany F., Čtyři kamarádi v akci od Thomase Breziny, Dračí srdce od Any Galánové a Pabla Pina, Zkušebna rodičů od Davida Baddiela, Nekonečný příběh od Michaela Endeho a nedočetli Zmizelou od Gillian Flynnové.

Do čtenářského maratónu se zapojilo celkem 18 tříd, nechyběli ani malí prvňáčci. Čtení bylo zahájeno ve středu 18. května v 8:00 hod. a podle rozpisu skončilo až v pátek 20. května v 7:00 hodin ráno. Někteří žáci četli jen pár minut, jiní v celkovém součtu dosáhli více než 2 hodiny. Dvě a půl hodiny četli Jan Pazdera z IX.A a Natálie Šutová a Kateřina Dostálová z IX.B.

Deváťáci přespali ve škole a „nesli“ nejdelší čtenářskou štafetu. Četli totiž celé dvě noci a skončili až třetího dne brzy ráno.

V letošním ročníku jsme dosáhli rekordního času nepřetržitého čtení- 47 hodin.

A na závěr několik nej. Nejmladšími čtenáři byli prvňáčci z obou budov- z budovy na Valtické Natálie Děngeová, z budovy na Pavlovské Daniel Ilias. Maratónu se zúčastnilo celkem 370 žáků z 18 tříd. Přečetlo se celkem 1451 stran textu.

Deváťákům se pod vedením paní učitelky Heleny Chocholouškové, Kláry Goišové, Silive Šilingerové a Jindřišky Kudrnové podařilo uspořádat pěknou akci. Kromě čtení se večer hrály různé hry, opékali jsme špekáčky a nechyběla dobrá zábava.

Děkujeme všem žákům školy, kteří se do maratónu zapojili.

Již teď se těšíme na další ročník, v příštím roce jubilejní- desátý. Překonáme příští rok rekord?

Mgr. Jindřiška Kudrnová

Foto zde