Za památkami nejen do Londýna

Třetí květnový týden čekalo na vybranou skupinu žáků 2. stupně ZŠ Valtická v Mikulově plno nových zážitků. Paní učitelka Fabičovičová připravila s CK Školní zájezdy zahraniční zájezd za nejvýznamnějšími památkami dvou velkých evropských měst – Paříže a Londýna. Jednou z největších starostí bylo chladné proměnlivé počasí. Teď zpětně můžeme být spokojeni, že jsme trošku zmokli jen dvakrát. Bundy jsme ale bohužel odložit nemohli. Po dva dny děti nadšeně objevovaly populární dominanty Paříže – Eiffelovu věž, zámek Louvre, Vítězný oblouk, katedrálu Notre Dame nebo věhlasnou basiliku Sacré Coeur. Pod taktovkou slečny průvodkyně jsme prošli uličkami Montmartru a také zahrady zámku Versailles. K dokreslení velikosti města a porovnání historického centra s moderní zástavbou jsme se projeli lodí po řece Seině.

Nezvyklým zážitkem byl přejezd vlakem do Anglie tunelem pod kanálem La Manche. Anglie nás přivítala typicky deštivým a chladným počasím. Proslulá katedrála v Canterbury nám hned zlepšila náladu. Zámeček Hever Castle s přilehlými zahradami, bludištěm a hlavně vodní labyrint si děti nadšeně užily. Večer si nás převzali „třídenní rodiče“ a my jsme s napětím čekali, jaké budou první dojmy dětí v anglických rodinách. Poznaly jinou kulturu, zvyky, stravování a hlavně si ověřily jazykové schopnosti.První den v Londýně jsme zahájili atraktivní jízdou London Eye s vyhlídkou především na parlament se slavnou věží Big Ben. Dále jsme pokračovali pěšky do města – Downing Street, Trafalgar Squuare, Buckingham Palace, St. James´s Park, Picadilly Circus. Středu jsme strávili v přímořském letovisku Brighton, ke kterému neodmyslitelně patří podmořské akvárium Sea Life Centre a 512m dlouhé molo s atrakcemi. Odpoledne jsme si ještě prohlédli exotický královský palác Royal Pavilion a obdivovali jsme romantické uličky historického centra „The Lanes“. Závěrečný den jsme prověřili i provoz londýnského metra; podle zájmu jsme se rozdělili na část, která šla do muzea Madame Tussaud´s a druhá část se chtěla bát v středověkém muzeu hrůzy London Dungeon . Následně jsme se vydali na hrad Tower s prohlídkou korunovačních klenot, lodí po Temži jsme se přepravili do Greenwich a podívali jsme se, kudy prochází nultý poledník a odkud je nám udáván přesný čas .

I když byly děti unavené celodenním chozením uličkami a parky, určitě jim zážitky a dojmy z množství pozoruhodností a nezvyklostí zvěčněné na tisících fotografií budou dlouho připomínat krásné putování dvěma velkými evropskými městy.

Anglie 2013 3

Foto zde.

Tradice pořádání "Branného dne" se i letos rozrostla o další díl. Na stanovištích u Městské policie, Hasičského sboru a Vodní záchranné služby, stejně jako při návštěvě střelnice místního střeleckého klubu, se při velmi příznivém počasí naši žáci seznámili s tematikou Ochrany člověka za mimořádných situací.

Foto zde.

Ve středu 5.6.2013 se uskutečnil výroční koncert pěveckého sboru Ptáčata. Pásmo písniček mělo tentokrát jedno společné - a to prostředí pohádek. Pomocí kouzelného prstenu princezny Arabely a písniček si posluchači mohli připomenout řadu postav ze světa nejen dětské fantazie.

Je to k neuvěření, ale s tímto pěveckým uskupením žáků převážně z 1. stupně naší školy, se setkáváme nejen na školních akcích již desátý rok. To je bezpochyby zásluha p.uč. Lady Hlavačkové, která sbor vede a pod jejíž "taktovkou" se ve sboru vystřídala pěkná řádka zpěváků. Řada z nich zde našla odvahu pustit se do dalšího zpívání nebo muzicírování a po letech budou na svoje začátky jistě rádi vzpomínat.

Přejeme do dalších let mnoho úspěchů i takových pamětníků.

Foto z akce zde.