Slavnostní zahájení turnaje (1) (800x600)

Foto zde.

Již starověký filozof Cicero řekl: „Historie je učitelka života a světlo pravdy“. Že bychom se měli o minulosti mnohé dozvědět a hlavně se z ní poučit nám dokázala i exkurze do koncentračního tábora v polské Osvětimi, kam jsme s žáky 2.stupně ZŠ Mikulov, Valtická 3 zavítali 14. května 2013.

Prohlédli jsme si 2 části tábora- Auschwitz a Birkenau. Prošli jsme branou s nápisem Arbeit macht frei a ocitli se přímo mezi jednotlivými baráky, kde vězni žili a pracovali. Rázem na nás dýchla atmosféra nelidského a nedůstojného zacházení s lidskými životy. V jednotlivých expozicích jsme měli možnost uvidět autentické dobové snímky vězňů, jejich věci - například boty, oblečení, brýle, kufry, dětské hračky nebo botičky.

Po prohlídce baráků nás ještě čekaly vězeňské cely, krematorium, spalovací pece, strážní věže, strážnice, dezinfekční stanice, kasárna SS a další části koncentračního tábora.

Dověděli jsme se mnohé o práci v táboře, bydlení a stravování vězňů, o útěcích z tábora, používaných trestech, popravách, selekcích, nemocnici, pokusech na lidech, o dětech v táboře.

Shodli jsme se na tom, že exkurze v táboře v nás zanechala hluboké dojmy a zážitky, ale také že nás v mnohém poučila. Zároveň jsme si uvědomili, že máme vlastně štěstí, že žijeme v naší době, ve svobodné zemi.

Foto zde.

Slovo maratón pro většinu lidí znamená běh na dlouhou trať. Na naší škole je však maratón synonymem pro čtení.

Třída IX.A ZŠ Mikulov, Valtická 3, okres Břeclav zorganizovala ve dnech 9.- 10. května 2013 již 6. ročník čtenářského maratónu. Cílem tohoto maratónu bylo zapojit do čtení co nejvíce žáků naší školy a najít vztah ke knížkám a čtení jako takovému.

Letos si žáci 1. stupně vybrali knihy Brandona Mulla Příběhy z kouzelné obory I, II, III (Lesohrad, Večernice, Šedá smrt) na budově Valtická a knihy Kvak a Žbluňk, Brouk Pytlík, Povídání o pejskovi a kočičce, Záhada tajemného dopisu, Záhada Pavoučího domu a Detektiv Kalle má podezření na ulici Pavlovská a žáci 2.stupně knihy Pán prstenů I, II, III, jejichž autorem je J. R. R. Tolkien

Do čtenářského maratónu se zapojilo celkem 17 tříd, nechyběli ani malí prvňáčci. Čtení bylo zahájeno ve čtvrtek 9. května v 8:00 hod. a podle rozpisu skončilo až druhého dne, v pátek 10. května ve 13:38 hod. Někteří žáci četli jen pár minut, jiní v celkovém součtu dosáhli i více než hodinu.

Deváťáci přespali ve škole a „nesli“ nejdelší čtenářskou štafetu. Četli totiž celou noc a skončili až druhého dne.

V 6. ročníku jsme dosáhli čtenářského rekordu, překonali jsme čas z 2. ročníku, který činil- 29 hodin 30 minut, letos jsme dosáhli času 29 hodin 38 minut.

A na závěr několik nej. Nejmladšími čtenáři byli prvňáčci z obou budov- z budovy na Valtické Šimon Nesvadba , z budovy na Pavlovské Matěj Šmahaj. Nejdéle četl Ondřej Hanzl z IX.A- celkem 140 minut. Maratónu se zúčastnilo celkem 140 žáků ze 17 tříd. Přečetlo se celkem 2 204 stran textu, což je rekord dosavadních šesti ročníků.

Deváťákům se pod vedením paní učitelky Jany Fojtíkové podařilo uspořádat pěknou akci. Kromě čtení se večer hrály různé hry, opékali jsme špekáčky a nechyběla dobrá zábava.

Děkujeme všem žákům školy, kteří se do maratónu zapojili.

Již teď se těšíme na další ročník. Překonáme příští rok rekord?