Zelený čtvrtek jinak

Zatímco si naši žáci na zelený čtvrtek užívali prázdnin, my, pedagogové jsme usedli do lavic ztichlé školy a vžili se do role našich svěřenců. Nachystali jsme si bloky, propisky a se zájmem naslouchali znalostem a zkušenostem okresní preventistky patologických jevů Mgr. Heleny Adamusové. Absolvovali jsme první z cyklu přednášek zaměřených na nežádoucí jevy ve společnosti, tentokrát na šikanu. Osvěžili jsme si, jak rozpoznat „žertíky a vtípky“ od šikany, jaké jsou fáze šikany a hlavně preventivní programy, jak předcházet nesnášenlivosti, netoleranci či až projevům šikany v třídních kolektivech. V neposlední řadě jsme si probrali i možnosti řešení, pokud by k daným problémům došlo.

Přednáška byla rozhodně velmi zajímavá a poučná.

Silvie Pospíšilová, ZŠ Mikulov, Valtická 3, okres Břeclav

eTwinning – je vyjádření elektronické spolupráce ( párování, síťování).

Jednou z možností je získat sebevědomí na poli dorozumívání, tedy rozšiřovat a procvičovat získanou slovní zásobu cizího jazyka.

Další přínos korespondence je poznávání nových přátel, jejich kultury ( způsobu života).

Naše škola se zkouší zapojit do spolupráce s polskou školou v Siedliskach

( výchozím impulsem je přátelství měst Mikulova a Tuchowa).

Kdo má zájem korespondovat se studenty partnerské školy, najde kontakty v záložce Taháky (německý a anglický jazyk).

Gymnazium Polsko

Stalo se pěknou tradicí, že děti z prvního oddělení školní družiny na Základní škole Mikulov, Valtická 3, okres Břeclav pod vedením p. uč. Davidové nacvičily a předvedly maminkám, babičkám i tetičkám k jejjich svátku krátký kulturní program.

Letos se besídka uskutečnila v úterý 11. 3. 2008 v 16:30 hod. Ženy mohly zhlédnout své dětičky v různých vystoupeních- střídala se recitační, hudební, pěvecká a dramatická čísla. Na závěr děti předaly svým nejbližším dárečky, které s láskou ve školní družině vyrobily.

Jana Fojtíková

ŠD 1

ŠD 2

V pátek 7.3. 2008 odjeli žáci 2.stupně Základní školy Mikulov, Valtická 3, okres Břeclav do Prahy na divadelní představení Babička. Toto dílo je nám všem dobře známé. Kniha Boženy Němcové v českém povědomí téměř zlidověla a její výtisky se dědí z generace na generaci a filmová zpracování se vryla do paměti snad každému z nás. Postava babičky se stala symbolem idylické představy venkovského života, kde člověk žije v souladu se svými blízkými, vesnickými obyvateli i přírodou a jejími proměnami během roku.

Někteří žáci navštívili Národní divadlo poprvé, a tak měli možnost si prohlédnout tuto jedinečnou budovu nejen zvenku, ale i zevnitř a na vlastní oči se seznámit s výtvarným uměním Mikoláše Alše, Františka Ženíška nebo Josefa Václava Myslbeka. Mohli také obdivovat krásnou oponu Vojtěcha Hynaise a uvidět na vlastní oči základní kameny Národního divadla.

Divadelní představení režíroval Jan Antonín Pitínský a v hlavní roli babičky se zaskvěla Vlasta Chramostová. Některé děti rozeznaly i další známé herce, například Janu Preissovou v roli kněžny nebo Sašu Rašilova v dvojroli Jakuba Míly a Jiřího.

Návštěva Národního divadla byla pro děti zcela jistě mimořádným zážitkem, na který budou ještě dlouho rády vzpomínat.

Kromě toho se žáci prošli historickým centrem Prahy a prohlédli si sochu Václava na Václavském náměstí, Betlémskou kapli a Staroměstské náměstí s pražským orlojem.

V Praze se nám určitě líbilo a už teď se těšíme na další návštěvu našeho hlavního města.

Foto z akce zde.