V letošním roce pokračuje druhá část projektu „Grenzenloses Tanzen“. 1. 12. jsme se společně se žáky IBHS Poysdorf vydali za památkami hlavního města našich sousedů – WIEN.

Návštěvu 2000 let starého města jsme zahájili v rodinné výrobně nejznámějších čokoládových lahůdek HEINDL. Viděli jsme film o historii rodinné firmy; paní průvodkyně nás provedla muzeem, kde jsme se dověděli vše o začátcích výroby čokolády.Nejhezčí byl závěr – mohli jsme ochutnat tekutou čokoládu, dostali jsme i různé bonbóny a za poukaz ze vstupenky jsme si ještě v prodejně firmy mohli maličkost na mls koupit.

Dalším zastavením bylo bývalé letní sídlo císařovny Schönbrunn s vánočními trhy.Pro velmi husté sněžení jsme místo prohlídky historického centra jeli okružní jízdu.I tak jsme viděli jen největší dominanty – parlament, radnici, Hofburg, spalovnu . . .

Rádi jsme se vrhli do Mc Donald, kde jsme se občerstvili.

Pan Vrábel nás bezpečně dovezl až do Posdorfu. Už na začatku jsme viděli, že se dál nedostaneme. Vyučující a žáci z Posdorfu došli pěšky a my se museli vrátit na nejbližší křižovatku a přes Rheintal / Břeclav jsme konečně dojeli až do Mikulova.

S. Sabolová, L. Kupczyková, M. Turzíková – žákyně VIII. A ZŠ Valtická, Mikulov

V září loňského roku byla ZŠ Mikulov, Valtická č.3 oslovena Agenturou Dobrý den z Pelhřimova, „města rekordů“, zda by se žáci školy zapojili do pokusu o světový rekord v tvorbě znaků měst a obcí z odpadového materiálu.

Ochotně se daného úkolu zhostila děvčata z IX.A třídy Adéla Frlausová a Kateřina Kňourková. Pod jejich rukama se po měsíční práci zrodil znak města Mikulova. Fotografie znaku byla zaslána organizátorům akce. Vytvořené dílo žákyň bylo díky kvalitě vybráno a následně v lednu 2011 vystaveno v pavilonu P na Výstavišti v Brně v rámci REGIONTOURU. Adéla a Kateřina za odměnu získala mimo pochvaly ředitele školy na vysvědčení i volný vstup na brněnské Výstaviště, kde bylo reálně k vidění 454 znaků o rozměrech cca 1x1 metr. Znaky byly vyrobeny z materiálů, které jsou recyklovatelné. K výrobě byla často použita víčka z PET lahví, plastové sáčky a tašky, papír, ale také nápojové kartony nebo sklo. Nejčastěji použitými technikami při vzniku znaků byly lepení a tvarování. Vzniklé obrazy byly tak plastikou nebo mozaikou, ale hlavně jsou nejlepším důkazem, že se z tříděného odpadu dají vyrobit krásné věci.

Iniciátorem a dnes i čerstvým držitelem nového světového rekordu je společnost EKO-KOM a.s., která touto formou usiluje o posílení aktivní účasti občanů na třídění odpadů v obcích a městech České republiky a také podporuje odpovědný přístupu k životnímu prostředí.

Děti z 992 škol přihlášených k pokusu vyrobily z tříděného odpadu 1 025 znaků měst a obcí ČR. Účastníci rekordu si navíc prohloubili vědomosti o historii měst a obcí i o původu jejich znaků. Fotografie hotových znaků umístěné na www.znakymestaobci.cz jsou prezentací zručnosti a nápaditosti dětí i jejich pedagogů.

Za zviditelnění školy a města Mikulova patří Kateřině a Adéle velké poděkování.

Mgr. Marie Janečková