V úterý 8. 10. 2013 se vydali žáci 6. ročníku Základní školy Mikulov, Valtická 3 do muzea v Dolních Věstonicích, aby pátrali po tajemství Věstonické venuše.

Na sošce Věstonické venuše se totiž nachází otisk lidského prstu a my se dnes již můžeme jenom domnívat, komu vlastně patří. Šesťáci se o Věstonické venuši dozvěděli řadu zajímavých informací. Zjistili například, jak je velká, v jaké době byla vytvořena, jakou má barvu, z čeho je vyrobena, kdo, kde a kdy ji objevil, co symbolizovala, proč je výjimečná a vzácná a kde je uložen její originál.

Kromě toho se v muzeu mohli dovědět, jak se žilo v době lovců mamutů, jak se v té době stavěly chýše, jak probíhal lov zvířat nebo čím se lovci mamutů zabývali. Žáci se také seznámili s nejznámějším hrobem v lokalitě Dolních Věstonic.

Nejzajímavější však pro žáky bylo to, že si sami mohli zhotovit sošku Věstonické venuše, zkusili si ji vymodelovat z hlíny a své sošky pak dostanou vypálené z keramické pece.

Na závěr bychom chtěli poděkovat paní Frantelové za poutavý výklad a pomoc při modelování venuší. Těšíme se na další spolupráci s muzeem.

Foto z akce zde.

Děti z Valtické si zahrály na písaře

V dnešní době není vůbec jednoduché nalákat děti ke čtení a knihám. A tak nám přišlo vhod, že městská knihovna v Mikulově nabízí pro žáky 2. stupně základních škol program a workshop s názvem Písmo jako prostředek (dorozumívání, sdělování informací, pocitů a obav).

V pátek 4. října se vydaly třídy 6.A a 7.A ZŠ Mikulov, Valtická 3 v doprovodu svých vyučujících na tento zajímavý workshop. Děti se dověděly něco navíc o vynálezu písma, o písmu ve starověkém Egyptě, o písmu starých Indiánů, ale i o písařských dílnách ve středověku, přepisování kronik, latince i azbuce.

Nejvíc však všechny nalákalo to, že si mohli zahrát na písaře a kronikáře a vyzkoušet si znaky egyptského písma, indiánského písma, dokonce také mohli písmo vyrývat podobně jako naši předkové do hliněných destiček.

Žáci si také prohlédli knihovnu a knižní novinky, takže si mnozí z nich půjčili něco ke čtení domů.

Dále jsme velmi rádi zhlédli výstavu mikulovské výtvarnice Zdeny Měřičové, líbily se nám nejen její obrazy, ale také perokresby, malby na vyplavené dřevo nebo kámen nebo perokresby kombinované s litím kávy.

Děkujeme pracovnicím knihovny paní Iloně Salajkové a Lence Soukupové za zajímavý program a pěkně strávené dopoledne a těšíme se na další akce, které by mohly žáky přilákat ke knížkám a čtení.

Foto z akce zde.

Stránka se připravuje ...